3xtrim samolot

Informacje o samolocie

Samolot 3XTrim Trener 550 to górnopłat z zastrzałami konstrukcji kompozytowej, zaprojektowany i wykonany w Polsce. Konstruktorem samolotu był
inż. Adam Kurbiel, min. kierownik zespołów konstrukcyjnych serii szybowców SZD Jantar.
Po jego śmierci w wypadku samochodowym nadzór nad samolotem sprawował inż. Jerzy Mastek. Konstruktorzy i pracownicy zatrudnieni przy budowie samolotu wywodzą się z Szybowcowych Zakładów Doświadczalnych co jest gwarancją dobrej i
bezpiecznej konstrukcji oraz wykonania. Produkowany był w wersji ultralekkiej oraz wersji Trener 550 – czyli o maksymalnej masie startowej do 550 Kg.
Jest niewiele lżejszy (o 30-50 Kg w zależności od konfiguracji) od popularnegosamolotu Tecnam P2002 Sierra.  

W 2004 r. Krzysztof Wieczorek zwyciężył na 3Xtrimie w mistrzostwach świata w lataniu precyzyjnym i wraz z Krzysztofem Skrętowiczem zajął 3 miejsce rajdowych mistrzostwach świata w Herning w Danii, a w 2005 r. zajął 2 miejsce w mistrzostwach Europy w lataniu precyzyjnym w Dubnicy na Słowacji. 

Samolot jest łatwy i przyjemny w pilotażu, gruby profil gwarantuje bardzo przewidywalną charakterystykę przeciągnięcia (bez tendencji do walenia się na skrzydło).

Samolot wyposażono w silnik Rotax 912 ULS o mocy 100 KM, oraz śmigło o stałym skoku Peszke. W połączeniu z relatywnie grubym profilem płata daje to krótki rozbieg oraz dobre parametry wznoszenia. VNE to 202 km/h, a prędkość przelotowa to 140-150 km/h (więc niewiele mniej niż Cessna 150/152). Spalanie przy prędkości przelotowej oscyluje w okolicach 15 l etyliny samochodowej PB98.

Samolot bez problemu przyjmuje wysokich pilotów (na pewno o wzroście 195 cm).
Masa własna wynosi 340 Kg, co pozwala zatankować samolot do pełna (66 l paliwa) oraz mieć do dyspozycji 160 Kg na załogę i bagaż. 

Samolot wyposażono podstawowy zestaw przyrządów pilotażowych oraz silnikowych, jak i w zestaw spadochronowy GRS umożliwiający ratowanie się już z wysokości 240 ft AGL. 
Na pokładzie znajduje się transponder Garmin GTX327, radiostacja Icom IC-A210E,  panel ADAHRS Dynon EFIS-D10A wyświetlający parametry lotu oraz ostrzegający o przeciągnięciu. Zabudowany uchwyt pozwala zamocować tablet 7-10 cali. 
Dodatkowo otrzymujecie na wyposażeniu odbiornik ZAON MRX ADS-B ostrzegający o pobliskich opozytach.